תמונה באדיבות א' אוגאג'ין וחובריו, PLoS ONE

נחיל דבורים יוצר כדור חם סביב צרעת ענק התלויה על תיל בעת ניסוי | תמונה באדיבות א' אוגאג'ין וחובריו, PLoS ONE

כדור דבורים לוהט קוטל צרעות ענק טורפות

דבורים מנצחות צרעות ענק יפניות בקרב לחיים או למוות על ידי שימוש בחום גופן

30/5/2012 12:18 | מאת: דייב מושר, חדשות נשיונל ג'יאוגרפיק
דבורי הדבש היפניות מסוגלות, בכוחות משותפים, להרוג צרעות הגדולות מהן. לשם כך הן מתגודדות סביב הצרעות, מפיקות חום ומבשלות אותן למוות, פשוטו כמשמעו. אך כיצד הדבורים שורדות את החום העז שנוצר בכדור הלוהט? מדענים זיהו מתג גנטי במוחן של הדבורים, אשר נדלק בזמן ההתקפה. אמנם פעילות הגן כנראה לא גורמת להתנהגות עצמה, אך לפי מחקר חדש היא אולי מספקת רמזים להבנת יכולתן של הדבורים לשרוד בטמפרטורה הגבוהה.

טקטיקת ההגנה יוצאת הדופן של דבורי הדבש היפניות כנראה התפתחה משום שהעוקץ הארסי שלהן קטן מכדי לחדור את השלד החיצוני העבה של צרעת הענק – חרק שאורך גופו יכול להגיע לחמישה סנטימטרים. סיבי שריר של הדבורים רוטטים ומייצרים את החום שהורג את הטורפים.

לדברי מדענים, למושבות של דבורי דבש, הנפוצות בארצות הברית ואירופה, אין מערכת הגנה כזו נגד הפשיטות חסרות הרחמים של הצרעות.

"הצרעות הללו באות ושודדות את מושבות דבורי הדבש, ולדבורים אין דרך להתגונן. הן לא יכולות לעקוץ אותן. הצרעות האלה יכולות להרוס מושבות שלמות," הסביר וולפי גרוננברג, מומחה שלא נטל חלק במחקר החדש.

מבנה המוח של הדבורה

חוקרים כבר ידעו שמאות דבורים מזמזמות יכולות לחמם את מרכזם של "כדורי דבורים" לטמפרטורה של כ-47 מעלות צלסיוס במשך שעה בלי להיפגע מכך, אבל הם לא הבינו כיצד החרקים עושים זאת.

קבוצה של מדענים יפנים בדקה את הקוד הגנטי של דבורי הדבש שאינן מסוגלות לייצר חום, ואת מבנה המוח שלהן. בתחילה הם חיממו דבורים לטמפרטורה השוררת בכדור וחיפשו במוחן פעילות גנטית יוצאת דופן. הצוות מצא שלפחות בגן מיידי מוקדם אחד – גן המפקח על פעילותם של גנים רבים אחרים – מסתמנת פעילות רבה יותר במוחן של דבורי דבש יפניות לעומת דבורי הדבש שבאירופה ובארצות הברית.

הצוות איתר את הפעילות הגנטית המוגברת באחד מאזורי המוח של הדבורים. "זהו אזור די גדול, הקשור בלמידה, זיכרון ועיבוד מידע הנוגע

לאור, טעם, ריח ומסרים חושיים אחרים," אמר גרוננברג.

בניסוי שני ביימו המדענים מתקפת צרעות על דבורי דבש יפניות ובדקו את המוח והגנטיקה של הדבורים. הדבורים הפגינו פעילות מוגברת באותם אזורי המוח, אך החוקרים הבחינו שהגן נכנס לפעולה רק כמה דקות לאחר תחילת יצירתו של הכדור החם.

מוקדם לקבוע מה בדיוק מתרחש, אבל קרוב לוודאי שלפעילות הגנטית יש תפקיד חשוב בהתפתחות של כדור דבורים.

"הגן לא יכול להיות הסיבה ליצירת כדור הדבורים. מחברי המאמר נזהרו לא לייחס לכך משמעות גדולה מדי," הסביר גרוננברג והוסיף כי ייתכן שהגן מעורב בתחושת החום. "יכול להיות שהוא מעין שעון עצר, איתות שאומר לדבורי הדבש מתי להפסיק."

מחקר כדור הדבורים הופיע במגזין PLoS ONE.

להצטרפות למינוי »

תגובות